Заради унапредување на корисничкото искуство на нашата страница се користат дигитални колачиња (cookies). Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред. Во подесувањата на својот пребарувач, можеш да ги промениш подесувањата врзани за колачињата (cookies).

Introduction » Пастели » Суви пастели

Суви пастели

 

 


мкд
мкд
Вообичаена цена 890 мкд

Цена 790 мкд

akcija
Вообичаена цена 1,390 мкд

Цена 1,229 мкд

ново
akcija


Вообичаена цена 599 мкд

Цена 529 мкд

ново
akcija


Вообичаена цена 2,550 мкд

Цена 2,249 мкд

ново
akcija


Вообичаена цена 2,090 мкд

Цена 1,849 мкд

ново
akcija


Вообичаена цена 1,279 мкд

Цена 990 мкд

ново


Вообичаена цена 890 мкд

Цена 749 мкд

ново


Вообичаена цена 1,590 мкд

Цена 1,329 мкд

ново


Вообичаена цена 3,549 мкд

Цена 3,150 мкд

ново
akcija


Вообичаена цена 2,390 мкд

Цена 2,090 мкд

ново
akcija


Вообичаена цена 529 мкд

Цена 469 мкд

akcija


Вообичаена цена 1,290 мкд

Цена 1,149 мкд

akcija


Вообичаена цена 1,249 мкд

Цена 1,090 мкд

akcija


Вообичаена цена 439 мкд

Цена 359 мкд

ново


Вообичаена цена 185 мкд

Цена 155 мкд

ново


Вообичаена цена 289 мкд

Цена 239 мкд

ново
akcija


Вообичаена цена 990 мкд

Цена 939 мкд

ново
akcija


Вообичаена цена 699 мкд

Цена 599 мкд

ново
akcija

 

Сликање со суви пастели

Овие суви пастели се направени од чист пигмент, со мала количина врзивно средство. Имаат голем интензитет на боја, мек знак, оставаат сув и правлив отпечаток, но и лесно се кршат. Тие се користат на класична и груба хартија, подобро е да се избегнат фини и мазни површини. Тие лесно се нанесуваат и се мешаат за да создадат нови нијанси, со прсти или со ткаенина. Постојат професионални пастели со различни големини и форми, има меки и пастели за сенчање, но и покомпактни, кои имаат помала можност за сенчање и, исто така, пастелни моливи, кои имаат предност да ви бидат чисти рацете и да не се валкате. Откако ќе завршите со цртежот, препорачливо е да го користите фиксаторот за пастели.

 

Која марка да изберете?

Ако навистина сакате да уживате во суво пастелно сликарство, препорачуваме да инвестирате во подобар сет суви пастели. Поевтините пастели содржат помалку пигменти од поскапите. Исто така, ќе треба да купите сува хартија. Пастелите од брендот Koh-i-No се многу популарни, но исто така ги препорачуваме и сувите пастели на Rembrant. Кога станува збор за пастели, нудиме многу брендови, така што секој уметник може да најде соодветна пастелна боја за сопствениот вкус.

ZTllMzYxNT