Заради унапредување на корисничкото искуство на нашата страница се користат дигитални колачиња (cookies). Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред. Во подесувањата на својот пребарувач, можеш да ги промениш подесувањата врзани за колачињата (cookies).

Introduction » Пастели » Маслени пастели

Маслени пастели


мкд
мкд
Вообичаена цена 6,813 мкд

Цена 5,090 мкдВообичаена цена 699 мкд

Цена 589 мкдВообичаена цена 319 мкд

Цена 265 мкдВообичаена цена 599 мкд

Цена 529 мкд

akcija


Вообичаена цена 739 мкд

Цена 609 мкдВообичаена цена 299 мкд

Цена 265 мкдВообичаена цена 599 мкд

Цена 529 мкд

akcija


Вообичаена цена 349 мкд

Цена 295 мкдВообичаена цена 189 мкд

Цена 159 мкд

akcija


Вообичаена цена 1,529 мкд

Цена 1,279 мкдВообичаена цена 990 мкд

Цена 879 мкдВообичаена цена 639 мкд

Цена 529 мкдВообичаена цена 359 мкд

Цена 299 мкд

akcija


Вообичаена цена 289 мкд

Цена 239 мкд

akcija


Вообичаена цена 179 мкд

Цена 159 мкд

akcija


Вообичаена цена 729 мкд

Цена 639 мкд

akcija


Вообичаена цена 349 мкд

Цена 309 мкд

akcija


Вообичаена цена 179 мкд

Цена 159 мкд

akcija

 

Сликање со маслени пастели

Пастелната техника е изненадувачка затоа што со неа можете да создадете фантастични уметнички дела без употреба на вода, четки или бои. Пастелите нудат светли бои и високи нивоа на пигмент. Тие се идеални за секој уметник кој сака светли бои во своите дела. Во зависност од материјалот што се користи за врзување на истите, пастелите можат да се најдат во разни видови како што се маслени, суви или восочни пастели.

 

Маслени пастели

Маслените пастели, даваат резултати слични на сликањето со маслени бои, можат да ги користат сите, а се за помали цртежи. Тие се направени од пигменти во боја и други пасти со база на ленено масло. Тие не валкаат и немаат непријатен мирис, лесни се за употреба, не бараат многу простор, но не може да се користат на премногу големи површини. Овие може да се користат на различни површини, како што се картон, дрво или платно, но најдобро е на подебела хартија со зрнеста структура. Една од најважните работи е тврдоста на пастелот и да се има точната нијанса, иако со мешање на пастелите може да добиете различни нијанси. Маслените пастели во боја се мешаат со прстите за да се утврди бојата и затоа нашите раце секогаш мора да бидат чисти, за да не ја уништат бојата, и важно е да работиме во топло опкружување и да имаме топли раце, бидеќи тоа ја омекнува бојата и ја олеснува постапката. Препорачливо е да се нанесува бојата во иста насока, можно е да се добијат други нијанси со втор слој на боја или како што веќе рековме, можете да ја мешате бојата. Во нашата понуда ќе најдете сет маслени пастели од различни брендови, па доколку сакате да сликате со пастели, пробајте ги пастелите од марките Giotto и Gioconda.

M2IyYjdmY