Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред.

Introduction » Хоби » Мермерен ефект

Бои за мермерен ефект


мкд
мкд

 

Мермерен ефект - убава креација!

Со ова сликање со мермерни бои се создаваат површини различни од другите, оригинални нијанси, односно совршена имитација на мермер. Мора да изберете тип на мермер што сакате да го имитирате и внимателно да ги проучите неговите различни карактеристики.

 

Како да се слика со бои за мермерен ефект

Оваа техника може да се користи на дрво, хартија, синтетички материјали, стакло, метал, полистирен, ткаенини, но исто така може да се украсат и јајца, свеќи или свилени марами. Обично избираме површини во неутрални нијанси, а потоа ги избираме посакуваните бои. Прво, треба да организирате сè да ви биде блиску до површината каде што ќе сликате, боите што ги користите, четката и сунѓерот. Површината мора да биде подготвена, и мора да биде мазна и без несовршености, мермерните бои се нанесуваат со четка претходно натопена во вода, а целата површина на крајот се тапка со сунѓер, отстранувајќи дел од бојата. Кога ќе завршите со ова, треба добро да се исуши бојата за мермерен ефект, а на крајот да ја користите четката и белата боја за да поминете сè одозгора, да избегнувате правилни линии, бидејќи тоа ја одредува визуелната илузија на сликањето со  бои за мермерен ефект.

N2U0NGJmNm