Заради унапредување на корисничкото искуство на нашата страница се користат дигитални колачиња (cookies). Со користење на нашата страница прифаќаш некои колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред. Во подесувањата на својот пребарувач, можеш да ги промениш подесувањата врзани за колачињата (cookies).

Блог

Знаеш што е теорија на бои - Color Wheel?

29.07.2021

Знаеш што е теорија на бои - Color Wheel?

Што е теорија на бои? Како настанало тркало боја?

5 круцијални работи за шпатулите за сликање

22.07.2021

5 круцијални работи за шпатулите за сликање

За што служи, како се прави и како изгледа квалитетна шпатула? Кои форми се популарни и како се одржуваат...

Колку знаеш за анатомијата на четките за сликање

16.07.2021

Колку знаеш за анатомијата на четките за сликање

Знаеш што е анатомија на четка? Колку е важна за твојата рака?

5 совети како твојата слика да изгледа побогато

08.07.2021

5 совети како твојата слика да изгледа побогато

Што да направиш за твојата слика да изгледа добро? Постојат правила за сликање на совршена слика?

5 трикови за да не ја расфрлаш бојата за сликање

01.07.2021

5 трикови за да не ја расфрлаш бојата за сликање

Како се штедат боите за сликање? Како со помалку боја да насликаш поголема слика?

6 работи кои полека ги уништуваат твоите четки!

24.06.2021

6 работи кои полека ги уништуваат твоите четки!

Што најмногу им штети на четките? Како им го намалуваме рокот на траење?

Како да поправите неуспешно насликана слика?

17.06.2021

Како да поправите неуспешно насликана слика?

Не ти успеа сликата? Сакаш да почнеш сосема нова?

Како дополнително да затегнеш лабаво платно?

10.06.2021

Како дополнително да затегнеш лабаво платно?

Дали лабаво платно ти прави главоболки? Сакаш да го вратиш во совршена состојба?

Што е подобро за тебе - акрилни или маслени бои?

03.06.2021

Што е подобро за тебе - акрилни или маслени бои?

Зошто акрилните бои се сушат побрзо? Кои додатоци се потребни за маслени бои?

Дали знаеш дека постои музеј на пигменти?

27.05.2021

 Дали знаеш дека постои музеј на пигменти?

Колку нијанси официјално постојат? Дали може да се видат сите на едно место?

4 Фантастични трикови за подобар цртеж

20.05.2021

4 Фантастични трикови за подобар цртеж

Цртањето е твоја страст? Отсекогаш си имал/а талент но ти треба некој да те насочи?

Неколку cool факти за декупаж кои не ги знаеш

14.05.2021

Неколку cool факти за декупаж кои не ги знаеш

Колку популарен е декупаж? Како се работи декупаж?

Мит или вистина - дали лакирањето е задолжително?

06.05.2021

 Мит или вистина - дали лакирањето е задолжително?

Сакаш да ја заштитиш сликата на подолг рок? Не си сигурна дали сликите се лакираат?

Вечна дилема - терпентин или ленено масло?

29.04.2021

Вечна дилема - терпентин или ленено масло?

За што служи терпентин и ленено масло? Што е подобро за мешање на маслени бои?

Знаеш ли за маслени бои кои се разредуваат со вода?

22.04.2021

Знаеш ли за маслени бои кои се разредуваат со вода?

Сакаш да сликаш со маслени бои? Те плаши мешањето на медиумите за маслени бои?

Што се и за што служат акрилните структурни пасти?

16.04.2021

Што се и за што служат акрилните структурни пасти?

Што се всушност структурни пасти? Со кои сликарски бои се мешаат?

Колку всушност знаеш за акварел техниката?

08.04.2021

Колку всушност знаеш за акварел техниката?

Кои четки се користат за акварел? Која хартија е добра за водени бои?

Дали ги знаеш сите тајни на pouring техниката?

01.04.2021

Дали ги знаеш сите тајни на pouring техниката?

Што е Pouring техника? Кој е идеалниот однос меѓу медиумот и акрилните бои?

Што е подобро природни или синтетички четки?

25.03.2021

Што е подобро природни или синтетички четки?

За што се наменети четките со природни влакна? За кои бои се наменети синтетичките четки?

Што е подобро памучно или ленено платно?

18.03.2021

Што е подобро памучно или ленено платно?

Кои се особините на памучното платно? Кои се особините на лененото платно?


NWQ3Nzk