Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред.

Introduction » Хоби » Сликање на текстил

Сликање на текстил


мкд
мкд
ново


Вообичаена цена 239 мкд

Цена 219 мкд

ново


ново


 

Украсете ја ткаенината со оваа забавна техника!

Ова убаво хоби ви овозможува да ја прилагодите вашата гардероба и од старите маици или пантолони, торби, или можеби дури и перници и да направте оригинални дела. Сè што ви треба е добра боја за текстил, четка, пегла и материјали кои ќе ги насликате и прилагодите. Кога станува збор за видот на ткаенината, најсоодветни се ткаенини со природни влакна, т.е. памук или свила, но може да се насликаат на многу други ткаенини.

 

Различни видови на бои за текстил

Денес пазарот нуди широк спектар на различни марки на бои за сликање ткаенини. Постојат бои за светли или темни ткаенини, текстилни бои во тегла, спреј бои или маркери за ткаенини, поради широкиот избор можете да бидети сигурни дека никогаш нема да ви биде здодевно со оваа техника на сликање. Откако ќе се исуши, украсениот текстилен елемент мора да се пегла со најголемо внимание.

 

Бои од тегла, маркери и боја во спреј за ткаенини

Боите од теглата се многу густи и непроѕирни, тие се посоодветни за темни ткаенини. Текстилната боја се нанесува со четка директно од теглата, а маркерот за текстил може да се користи за прецизни линии. Бојата се суши два или три часа, а потоа бојата мора да се испегла, според упатствата напишани на пакувањето. Акрилните бои се идеални за боење ткаенини со големи површини, спакувани во туби, подготвени за употреба и се нанесуваат директно на ткаенината.

 

Маркерите за текстил ги користат оние кои претпочитаат практично и брзо решение, без употреба на четката. Тие можат да се најдат во многу различни бои и со совети со различна дебелина, за да се прилагодат на вашите потреби. И бојата од маркерите треба да биде фиксирана со пегла.

 

Спреј боите за ткаенини се идеални за многу видови ткаенина, може да се купат подготвени за употреба, тие се со одличен квалитет, сјајни и нетранспарентни, а откако ќе се исушат се фиксираат со пегла.

YTEwZjRmMT