Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред.

Introduction » Маркери и фломастери

Маркери и фломастери


мкд
мкд
Вообичаена цена 2,690 мкд

Цена 2,190 мкд

ново


ново
ново


ново


 

Кои маркери да ги изберете?

За дизајнерите, љубителите на боење или калиграфија, фломастерите се неопходна алатка. Денес постојат различни видови како што се акрилни маркери, маркери за керамика или порцелан, маркери за стакло, фломастери за технично цртање и многу други со кои се добиваат одлични резултати. Пред да изберете сет маркери, добро е да знаете за која цел ќе ги користите бидејќи постојат различни типови. Бидејќи имаат повеќекратна употреба, тие можат да се најдат со голем или тенок врв, тркалезен врв, мек или цврст, лесно што се вади при перење, перманентен. На пример, децата кои учат да ги држат во рака и најчесто бојат сè, освен хартијата, а и децата од основното училиште обично користат разредени со вода, без мирис, лесно што се мијат и имаат живописни и светли бои, школски фломастери. Во зависност од тоа што сакате да нацртате, за поголеми простори или многу фини детали, ќе ви треба маркер со среден врв или со фин врв. Не треба да претерувате со притисокот за да не го деформирате врвот во контакт со листот, а по употребата мора да го затворите капачето на маркерот за да избегнете сушење и да не го исцрпите полнењето.

 

Перманентни фломастери на база на алкохол или на вода?

Перманентните маркери се отпорни на вода, составени од одредени растворувачи, тие се користат за пишување не само на хартија, туку и на дрво или пластика. Маркери на база на алкохол оставаат дамки на хартијата, и затоа мора да бидете претпазливи и да не го обоите и задниот дел од листот. Маркерите на водена база, од друга страна, продираат помалку во хартијата, но имаат и помалку светли бои. Составени од воден раствор на производи за боење и минимален дел од растворувач, тие се најпогодни за хартија, многу чести во канцелариите и училишните средини.

 

Маркери за текстил

Нивната едноставна и прецизна употреба ги прави идеални за експериментирање на ткаенини, торби, перници, маици, фармерки и многу други ткаенини. Содржат боја за текстил и многу е лесно да се насликаат на памук или мешана ткаенина. Прво подгответе ја ткаенината што сакате да ја декорирате, нацртајте ја и кога дизајнот ќе биде сув, треба да ја испеглате ткаенината однадвор или покриена со пергамент хартија. По пеглањето, дизајнираната ткаенина може да се пере машински на 60 ° C.

 

Акрилни маркери

Нивната главна карактеристика е можноста за нивно користење на скоро сите површини. Овие се идеални за сликање и украсување, а многу ги бараат дизајнерите, илустраторите и уметниците. Како акрилните бои, трагата што остава секој акрилен маркер е водоотпорна по сушењето. Постојат акрилни маркери за платно, хартија, дрво, стакло, метал, пластични површини и многу други површините на кои е можно да се слика со нив.

ZmFjNzUzNm