Заради унапредување на корисничкото искуство на нашата страница се користат дигитални колачиња (cookies). Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред. Во подесувањата на својот пребарувач, можеш да ги промениш подесувањата врзани за колачињата (cookies).

Introduction » Нашите брендови » LEFRANC & BOURGEOIS

Сликарски прибор LEFRANC & BOURGEOIS


мкд
мкд

 

Акрилни бои

Акрилните бои од францускиот бренд Lefranc & Bourgeois имаат идеална структура за секој почетник, студент и професионалец. Овие бои се со интензивни, хомогени нијанси, со повисок квалитет и со одлична цена. Тие се лесно применливи, покривни и во исто време прилично густи, така што секое нанесување со четката е видливо. Акрилната боја е една од најискористените во сликарството затоа што се разредува со вода, лесна е за употреба и брзо се суши. Тие можат да се користат на различни површини како платно, дрво, хартија, камен или глина. Полесно е да ги нанесете со употреба на природни четки од крзно или синтетички влакна, но можете да ја користите и шпатулата. Боите можат да се мешаат заедно на палетата за да се создадат нови нијанси, со помош на шпатула. За да се создадат различни структури, структурните пасти или гелови можат да се користат во комбинација со акрилици и да се применат со помош на шпатула. По употребата, четките и шпатулите можат да се чистат со вода.

 

Боја за текстил

Боите за текстил на овој бренд се разредуваат со вода, погодни за сликање на памучни или ленени ткаенини, кои можат да се мешаат заедно, за полесно нанесување на бојата препорачуваме контура за текстил. Пред да нанесете боја на ткаенината, таа мора да се испере без омекнувач. Мора да се исуши најмалку 24 часа и откако ќе се исуши бојата, мора да се испегла, и важно е ткаенината да се вметне помеѓу лист весник (или кој било сличен материјал). Двата дела на ткаенината мора да бидат пеглани во интервал од 5 минути со температура од 150 ° C (волна / свила). На крајот препорачуваме да се пере на рака или во машината за перење на 40 ° C.

ZDRhZjcxN