Заради унапредување на корисничкото искуство на нашата страница се користат дигитални колачиња (cookies). Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред. Во подесувањата на својот пребарувач, можеш да ги промениш подесувањата врзани за колачињата (cookies).

Introduction » Пастели » Восочни пастели

Восочни пастели


мкд
мкд

 

Сликање со восочни пастели за деца

Овие восочни пастели обично се наменети за училишна употреба, многу се попопуларни кај децата, нивната форма и големина се дизајнирани да го задржат вниманието на секое дете. Тие се помалку пигментирани од маслените пастели, но се идеални во очите на децата, нудат загарантирана забава, ги развиваат моторните вештини на рацете на децата додека учат со игра. За да поминете драгоцено време со вашето дете и да го подобрите неговото сликање, ви препорачуваме сет восочни пастели, во кој ќе најдете многу нијанси на светли бои за да ги испробате сите идеи за сликање.

 

Професионални восочни пастели

Исто така, постојат восочни пастели за уметници, кои се погодни за уметнички цртежи, особено за цртање на големи површини. Се црта на груби албуми хартија за цртање, боите можат да бидат нијансирани со прстите, а со тоа и дава голема слобода на употреба и изразување. Обично прво цртате скица со молив, а потоа користите пастели за да добиете убав ефект. Колку е поголем притисокот на пастелот, толку е поинтензивна бојата, но важно е да не се претерува со притисокот, бидејќи може да ја уништи текстурата на подлогата.

YmY0Z