Заради унапредување на корисничкото искуство на нашата страница се користат дигитални колачиња (cookies). Со користење на нашата страница прифаќаш некои колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред. Во подесувањата на својот пребарувач, можеш да ги промениш подесувањата врзани за колачињата (cookies).

Introduction » Хоби » Линорез - графичка техника

Техника линорез


мкд
мкд


Вообичаена цена 1,390 мкд

Цена 1,190 мкдВообичаена цена 990 мкд

Цена 939 мкд

Вообичаена цена 890 мкд

Цена 759 мкд

Вообичаена цена 990 мкд

Цена 819 мкд

ново


Вообичаена цена 869 мкд

Цена 699 мкд

ново


Вообичаена цена 869 мкд

Цена 699 мкд

ново


Вообичаена цена 449 мкд

Цена 359 мкд

ново


Вообичаена цена 219 мкд

Цена 175 мкд

ново


Вообичаена цена 109 мкд

Цена 90 мкд

ново


Вообичаена цена 269 мкд

Цена 129 мкд

ново
akcija


Вообичаена цена 599 мкд

Цена 479 мкд

ново


Вообичаена цена 589 мкд

Цена 459 мкд

ново


 

Што е линорез?

Ова е графичка техника на печатење која користи линонеум, материјал што е многу полесен за гравирање од дрвото, и се користи за печатење на хартија. Обично се користи за уметнички репродукции, има мазна и многу компактна површина и е многу ефтин. Матрицата може да се отпечати неколку пати со ваљак за линорез со различна боја, откако првата боја ќе се исуши, а исто така е можно да се продолжи со резбањето за да се создаде слична, но сепак различна слика од првата.

 

Како се прави оваа техника линорез

Се користи длета, со нож за линорез се гравира подлогата од линолеум и се создаваат негативна форма на сликата која треба да се испечати. Со ваљак за линорез, матрицата се обојува, и со мал притисок, листот се притиска на матрицата, за да се испечати. Постои сет за линорез со разни алатки за гравирање на подлогата за линорез. Со линографијата, децата исто така можат да се забавуваат, всушност тоа често се користи на дидактичко ниво во училиштата, но ќе мора да им помогнете на малите во користењето на длето, иако тие не се особено опасни алатки, потребно е внимание за да се избегне повреда.

MGJmOWM