Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред.

Introduction » Хоби бои » Бои за текстил

Бои за текстил и бои за ткаенина


мкд
мкд


Сликањето на текстил е навистина забавна техника!

За оригинални дела, доволно е да имате добра боја за текстил, четка, пегла и материјали на кој ќе сликате и ќе ги персонализирате. Можете да изберете од вашата гардероба, од вашите стари кошули или панталони, торби, или можеби дури и перници или чаршави. Кога станува збор за видот на ткаенината, најсоодветни ткаенини се природните влакна, тоа се памук или свила, но можат да бидат обоени и многу други ткаенини. Денес на пазарот се нуди широк спектар на различни марки на текстилна боја. Постојат бои за светли или темни ткаенини, бои во тегла, спреј бои или маркери за текстил, бидејќи има широк опсег од кој што можете да бирате, гарантираме дека никогаш нема да ви здодее оваа сликање. Откако ќе се исуши, украсениот текстил мора да се пегла со најголема грижа.

 

Различни пакувања на текстилни бои

Боите во тегла се многу густи и непроѕирни, тие се посоодветни за темни ткаенини. Бојата за ткаенини се нанесува со четки директно од теглата, но за прецизни линии, може да се користат и индикаторите. Бојата се суши два или три часа, а потоа бојата мора да се испегла според упатствата на теглата. Маркерите ги користат оние кои претпочитаат практично и брзо решение, без употреба на четка. Тие можат да се најдат во многу различни бои и со различни совети за дебелина, за да се прилагодат на вашите потреби. Акрилните бои за текстил се идеални за боење ткаенини со големи површини, спакувани во туби, боите се подготвени за употреба и се нанесуваат директно на ткаенината. Спреј боја за ткаенина е идеална за украси, погодна за многу видови ткаенина, може да се купат подготвени за употреба, со одличен квалитет, светли и непроѕирни и по сушењето се фиксираат со пегла.

YWZiM2