Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред.

Introduction » Структурни пасти/гелови

Структурни пасти и гелови

 

 

► Работата на платно никогаш не е досадна

Тоа е причината зошто во понуда имаме гелови и структурни пасти кои се наобходни за секој уметник

Денес по неверојатна цена од 99 мкд

Кој производ ќе биде Ваш?

 


мкд
мкд


Вообичаена цена 419 мкд

Цена 399 мкдВообичаена цена 469 мкд

Цена 399 мкд 

Цена 159 мкд

 

Медиум за твојата слика и твоето хоби

И во сликарството и во техничкото хоби, структурната паста и акрилните гелови се многу важни додатоци кои можат целосно да го променат начинот на кој користите акрилна боја и затоа збогатете ги вашите проекти со нови и уникатни релјефни ефекти. Акрилните пасти се произведуваат во различни бои, различни густини и структури. Можете да ги користите како додатоци за декупаж, scrapbooking, за дрвени кутии и многу слични начини за украсување предмети за вашиот ентериер. Постојат различни видови на медиуми, кои помагаат во модификација, подобрување, смалување, скратување или засилување на одредени карактеристики на боите што се користат за сликање.

Ако сакате релјеф на вашето платно и да создадете игра со рамни и испакнати површини, тоа можете да го добиете со овие производи. Главната разлика помеѓу пастите и геловите е во бојата: пастата е бела и во теглата и откако ќе се нанесе и исуши, додека гелот е исто така бел, но кога ќе се исуши на површините станува целосно транспарентен.
 

 

Структурни пасти и гел медиум

Структурната паста треба да се нанесе со помош на шпатула и е погодна за создавање на ефект на стареење. По сушењето според видот, може да биде сјајна, непроѕирна или покривна. Нанесете слој дебел од 1-4 мм и измазнете ја површината со шпатула. За да создадете ефект на стареење, исушете ја површината користејќи моќен фен (1800 W) во рок од 10 минути по нанесувањето на пастата, исушете на растојание од околу 10 см додека не се појават други пукнатини. Оставете да се исуши целосно.

 

За кои површини може да се користат?

Структурните пасти и гелови се погодни за создавање пластични површини, можат да се користат како прајмери за да се создадат различни позадини, да се создадат различни ефекти или можат да се користат како лепак за колаж. На пазарот ќе најдете многу видови пасти. Pentart е најпознат бренд кој има многу нови производи па така имаме и пасти со ефект на трева, камења, метал, тестенини од растителни влакна, восочна паста и многу други пасти и гелови кои можете да ги збогатувате со додавање на боја, прав, пигменти или збирки. Користете ги на хартија, картон, дрво, метал, стакло: тие се погодни за скоро сите подлоги, како и самите акрилни бои.

MDVjM