Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред.

Introduction » Хартија за цртање » блокови хартија, цртежи

Pribor za crtanje blok papir


мкд
мкд
Вообичаена цена 179 мкд

Цена 139 мкд

ново


Вообичаена цена 239 мкд

Цена 219 мкд

ново
 

Дали сакате да изберете блок за сликање?

Покрај сликањето на платно, многу луѓе користат и хартија, односно блокови за цртање. Постојат многу видови на хартија за сликање и треба да знаете која хартија ќе ви донесе посакуван резултат, според видот на бојата, пенкалата или моливите што ќе ги користите.

 

Различни типови блок хартија

За љубителите на скици и цртежи можете да најдете блок за скицирање со различен квалитет на материјали, за училишта, професионални уметници или канцеларии, погодни за цртежи, скици, суви техники со пастели, молив, сепија, итн. Блокот за скицирање е идеален за скици и цртежи изработени со молив, јаглен, пастел или пенкало. Благодарение на нејзината големина можете да го земете насекаде и да цртате кога сакате. Исто така ќе најдете и картици за боење, со различни дизајни или блок хартија за калиграфија што сигурно ќе најде место во вашата уметничка опрема како и многу други.

 

Акварелен блок и хартија

Ако сакате да сликате на блок за акрилни бои, брендот Royal Talens нуди широк спектар на хартија, создадена специјално за професионални сликари. Хартијата е многу слична на платно, средно зрнеста структура без киселина, која гарантира долговечност на сликите, односно хартијата ќе ја задржи истата форма со години. За сликање со акварелни бои можете да изберете и блок за акварели од марката Arches направен од 100% памук кој нуди одлична апсорпција на вода или пак може да најдете и блок за маслени бои кои сигурно ќе ги задоволи вашите потреби.

YmExMDMx